czwartek, 12 września 2013

Czwartkowy samouczek 2

 

Węzeł płaski i spiralny

 


W tym samouczku zajmiemy się dwoma super podstawowymi węzłami, czyli węzłem płaskim i węzłem spiralnym.

Oba te węzły przydadzą nam się zarówno w tworzeniu małych form makramowych (jak kolczyki, czy bransoletki), jak i przy większych formach.

Do zademonstrowania, jak zrobić te węzły użyję sznurków zamocowanych do patyczka. Taki sposób mocowania jest podstawą w makramie. Jak wykonać takie mocowanie, możecie zobaczyć w poprzednim samouczku.

Dla większej czytelności zdjęć, używam sznurków w dwóch różnych kolorach. 


Zaczynamy część wspólną dla obu węzłów!


węzły makramowe 1
rys. 1

 1. Przytwierdzamy do podstawy (np. patyczka) dwa sznurki. 

węzły makramowe 2
rys. 2

 2. Dla ułatwienia wprowadzimy nazewnictwo sznurków. 

Sznurek, którym robimy węzły to sznurek roboczy. W tym przypadku mamy 2 takie sznurki. To te skrajne, które odchyliłam na boki.
W środku naszej makramy znajdują się zaś dwa sznurki wiodące. To na nich będziemy zaplatać węzełki.

węzły makramowe 3
rys. 3

3. i 4. Zaczynamy zaplatanie!

Bierzemy roboczy sznurek z prawej strony makramy (sznurek "prawy") i przekładamy go pod sznurkami wiodącymi i nad roboczym sznurkiem z lewej strony makramy (sznurek "lewy").węzły makramowe 4
rys. 4węzły makramowe 5
rys. 5

5. i 6. Następnie bierzemy sznurek "lewy" i przekładamy go nad sznurkami wiodącymi i pod sznurkiem "prawym". Tym samym trafiamy  „lewym” sznurkiem wewnątrz pętelki utworzonej przez sznurek „prawy”.węzły makramowe 6
rys. 6

węzły makramowe 7
rys. 7

7. Zaciskamy.

W ten sposób uzyskujemy połowę węzła. W zależności od tego, jak będziemy dalej zaplatać sznurek, może to być albo węzeł płaski, albo spiralny.


Węzeł płaskiPowtórzę się nieco, jeżeli chodzi o węzeł płaski. Na początku powstania mojego bloga już o nim pisałam. Teraz jednak mam nowe uwagi na jego temat, które warto opisać. 

Aby wykonać węzeł płaski, należy po wykonaniu kroków od 1 do 7 postępować następująco:


węzeł makramowy płaski 1
rys.8

8. i 9. Teraz zaczynamy sznurkiem "lewym", czyli leżącym po przeciwnej stronie, niż poprzednio.
Sznurek "lewy" przekładamy pod sznurkami wiodącymi i nad sznurkiem prawym. 


Możecie zauważyć, że wykonując węzeł płaski tak naprawdę zawszę zaczynamy tym samym sznurkiem, czyli w tym przypadku sznurkiem niebieskim
Zmienia się tylko położenie sznurka. Po zawiązaniu połowy węzełka znajduje się on raz po prawej, a raz po lewej stronie od sznurków wiodących.
węzeł makramowy płaski 2
rys. 9

Jeżeli robimy bransoletkę z węzłów płaskich, taką jak na przykład ta tutaj, możemy zaznaczyć sobie sznurek roboczy którym zaczynamy, np. zawiązać na jego końcu supełek. Wtedy mamy pewność, że nie pomylimy się, a splot bransoletki będzie ładny :)
węzeł makramowy płaski 3
rys. 10

10. i 11. Bierzemy sznurek "prawy" i przekładamy go nad sznurkami wiodącymi i pod sznurkiem "lewym". Tym samym trafiamy  „prawym” sznurkiem wewnątrz pętelki utworzonej przez sznurek „lewy”.


węzeł makramowy płaski 4
rys. 11

węzeł makramowy płaski 5
rys. 12

12. Zaciskamy.

Tym samym zrobiliśmy drugą połówkę węzła płaskiego.
Mamy więc cały 1 węzeł płaski.13. i 14. A tak wygląda słupek z podwójnych węzłów płaskich. Z przodu na rys. 13 i z tyłu na rys. 14.

Możemy zauważyć, że niebieski sznurek (z przodu rys.13) tworzy łuczki pionowe, zaś brązowy kreseczki poziome. Z tyłu widok jest odwrotny (rys.14). Warto wiedzieć, że jeżeli połówkę węzła zaczynamy "prawym" sznurkiem roboczym, to łuczek pionowy pojawia się po prawej stronie słupka węzełków płaskich. Gdy zaś zaczynamy sznurkiem "lewym", łuczek pojawia się po lewej stronie. Ta wiedza może nam pomóc rozpoznać, jakim sznurkiem teraz powinniśmy zacząć w przypadku, gdy się zagubiliśmy. Dla przykładu: by dalej kontynuować węzełki płaskie w robótce ze zdjęć poniżej powinniśmy zacząć "prawym" sznurkiem roboczym, gdyż teraz łuczek pionowy powinien pojawić się po prawej stronie słupka.


węzeł makramowy płaski 7
rys. 14
węzeł makramowy płaski
rys 13.


15. i 16. Węzeł płaski najczęściej możemy nieco ścisnąć lub rozluźnić, tzn. możliwe jest jego przesuwanie po sznurkach wiodących. Na fotografiach 15 i 16 przedstawiam, jak wygląda taki ściśnięty węzeł z przodu i z tyłu.


węzeł makramowy płaski 8
rys. 15
węzeł makramowy płaski 9
rys. 16

Tutaj możecie zobaczyć przykłady bransoletek wykorzystujących węzeł płaski:

- Róż i brąz
- Czerwień w cynamonie
- Kolorowe marmurki


Tutaj zaś możecie znaleźć tutorial, który pokazuję jak przy wykorzystaniu węzła płaskiego zrobić bransoletkę shamballa. :)Węzeł spiralnyPrzejdźmy teraz do węzła spiralnego.

Aby wykonać węzeł spiralny, należy po wykonaniu kroków od 1 do 7  wykonać jeszcze raz kroki od 3 do 7, czyli postępować następująco:

węzeł makramowy spiralny 1
rys. 17

17. i 18. Bierzemy sznurek "prawy" i przekładamy go pod sznurkami wiodącymi i nad sznurkiem "lewym".
węzeł makramowy spiralny 2
rys. 18


węzeł makramowy spiralny 3
rys. 19

19. i 20. Bierzemy sznurek "lewy" i przekładamy go nad sznurkami wiodącymi i pod sznurkiem "prawym". Tym samym trafiamy  „lewym” sznurkiem wewnątrz pętelki utworzonej przez sznurek „prawy”.

węzeł makramowy spiralny 4
rys. 20


węzeł makramowy spiralny 5
rys. 21

21. Zaciskamy.

Zrobiliśmy drugą połówkę węzła spiralnego.
Mamy więc cały jeden węzeł spiralny.
 

węzeł makramowy spiralny 6
rys. 22

22. A tak wygląda słupek składający się z węzłów spiralnych.

Należy pamiętać, że wykonując węzeł spiralny zaczynamy zawsze sznurkiem znajdującym się po tej samej stronie od sznurków wiodących. W tym przypadku zaczynamy zawsze sznurkiem prawym. 

Podczas wykonywania tego węzła splot słupka będzie nam się naturalnie okręcał. Nie sprawia to jednak, że powinniśmy zmienić stronę po której leży sznurek zaczynający. Zawsze zaczynamy "prawym sznurkiem", tak jak jest w tym przykładzie.

Można też powiedzieć, że zaczynamy na zmianę raz niebieskim, a raz brązowym sznurkiem, bo tak będą one zmieniać swoje położenie względem sznurków wiodących.bransoletka makramowaKorzystając z przedstawionych węzłów można zrobić np. biżuterię.

Tutaj np. bransoletka, która wykorzystuje węzeł płaski i węzeł spiralny.Bardzo dziękuję za wszystkie komentarze! Sprawiają mi one dużo radości :)

16 komentarzy:

 1. Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że się podoba :) będzie więcej!

   Usuń
 2. Dzięki za tutorial, koniecznie muszę spróbować! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Wydaje się być proste. Super. Dzięki :) Asia S

  OdpowiedzUsuń
 4. Coś mi się zdaję, że wykorzystam tę wiedzę :-). Jeszcze nie supełkowałam, ale odkąd zobaczyłam Twoją jesienną kolię (cudowną!), to chodzi za mną zrobienie czegoś sznurkowego, choćby najprostszego... Dzięki za te samouczki :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super :) Powodzenia w supełkowaniu !

   Usuń
  2. Zrobiłam! z węzłami poszło szybko, trochę pomęczyłam się z zapięciem, ale się udało :-)
   http://byranya.blogspot.com/2013/10/makramowy-turkus.html

   Usuń
  3. Ślicznie! Jak na początki, to muszę pochwalić to, jaki równiutki splot zrobiłaś :)

   Usuń
 5. przypomniałam sobie, że robiłam takie rzeczy w podstawówce na zajęciach ZPT, teraz pamiętam te plecionki z takiego szarego sznurka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też robiłam podobne rzeczy w podstawówce. Makramę prawie każdy robił, tylko nie każdy o tym pamięta ;)

   Usuń
 6. ja nie umiem zrobić tego węzła płaskiego. Jak próbuje go robić to robi mi się węzeł spiralny. POMOCY

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Spróbuj zajrzeć do mojego starszego tutoriala, http://www.kreatywnaprzyjemnosc.pl/2012/11/makrama.html - tam jest opisany tylko węzeł płaski. Jeżeli wykonasz wszystko po kolei według instrukcji, na pewno się uda :)

   Wkrótce opublikuję też tutorial filmowy o tym, jak zrobić bransoletkę shamballa. Składa się ona z węzłów płaskich, więc będziesz mogła zobaczyć na filmie, jak się taki węzełek wykonuje :)

   Usuń
 7. świetny tutorial, wreszcie rozgryzłam czemu zamiast płaskiego wychodził mi spiralny :) dzięki!

  OdpowiedzUsuń