czwartek, 26 września 2013

Czwartkowy samouczek 4


Makrama - wzór pajęczynowy 1

W dzisiejszym samouczku przedstawię Wam ciekawy wzór wiązany z samych węzłów płaskich. W jednej z książek nazwany jest on wzorem pajęczynowym i tak będę go nazywać.

Aby wykonać ten wzór będzie nam potrzebna wiedza z samouczka pierwszego, mówiącego, jak rozpocząć formę makramową i samouczka drugiego, w którym opisuję, jak zrobić węzeł płaski.


Zaczynamy!


Makrama - wzór pajęczynowy 2
rys. 1

1. Rozpoczynamy od przytwierdzenia do bazy 6 kawałków sznurka. W ten sposób uzyskujemy 12 sznurków do pracy.

Makrama - wzór pajęczynowy 3
rys. 2

2.  Grupujemy sznurki po 4. Mamy 3 grupki i z każdej tworzymy podwójny węzeł płaski. W ten sposób utworzyliśmy 3 węzły płaskie. Pierwszy ze sznurków 1,2,3,4. Drugi ze sznurków 5,6,7,8. Trzeci ze sznurków 9,10,11,12

Sznurkami wiodącymi są tu 2,3,6,7, 10,11. pozostałe sznurki to sznurki robocze.

Makrama - wzór pajęczynowy 4
rys. 3

3. Następnie zaplatamy drugi rząd węzłów płaskich. W tym rzędzie pomijamy 1 i 2 oraz 11 i 12 sznurek.
Ze sznurków 3,4,5,6 tworzymy jeden węzeł płaski, a ze sznurków 7,8,9,10 drugi.

Sznurkami wiodącymi są tu 4,5,8,9, zaś roboczymi 3,6,7,10. Mamy 4 sznurki, z którymi w tym kroku nic nie robimy. Są to 1,2,11,12.
Makrama - wzór pajęczynowy 5
rys. 4

4. Kolejne rzędy wykonujemy powtarzając na zmianę krok 2 (na rys 4) i 3, aż do uzyskania pożądanej długości naszej robótki.

Możemy zauważyć, że w kolejnych krokach sznurki wiodące stają się roboczymi, a robocze wiodącymiMakrama - wzór pajęczynowy 6
rys. 5

5. Podczas wykonywania wzoru pajęczynowego należny pamiętać, by zachować takie same odległości między każdym z podwójnych węzłów płaskich.
Trzeba też zwrócić uwagę, by węzły wiązać ciasno, tak, by nie rozwiązały się w trakcie użytkowania.


Przykłady


Korzystając z tego wzoru można zrobić wiele różnych przedmiotów. Może to być pasek, szal, torebka, bransoletka i co tylko uda się jeszcze wymyślić :)

Jako przykład wykorzystania tego wzoru mogę pokazać Wam następujące z moich prac. Zdjęcia to linki do postów, w których umieściłam więcej informacji o pracach.


Makramowa bransoletka
1. Tu wykorzystałam wzór pajęczynowy z 8 sznurkami.Makramowa bransoletka z koralem białym

2. Tutaj nieco zmodyfikowałam ten wzór. Usunęłam przedostatnie sznurki z obu stron.

makramowa bransoletka


Makrama kolia
3. A w tym projekcie wzór pajęczynowy wykorzystałam, by rozszerzyć kolię na boki.

I jak Wam się podoba takie wykorzystanie węzła płaskiego? Mi wzór pajęczynowy bardzo przypadł do gustu. Nadaje pracom dużo uroku i lekkości.

Jeżeli udało Wam się coś wypleść tym wzorem, zapraszam do podzielenia się swoja pracą przez żabkę poniżej. Żabka stworzy pod tym postem zdjęcie z Waszą pracą prowadzącą do waszego posta z nią.Bardzo dziękuję za wszystkie komentarze! Sprawiają mi one dużo radości :)

2 komentarze:

 1. Bardzo, bardzo lubię te Twoje czwartkowe samouczki :) Makrama pięknie wygląda i ciągle kusi, żeby spróbować, tylko czemu te piekielne sznurki tak się plączą?! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo mi miło :) Mam nadzieję skusić jak najwięcej osób!

   Co do sznureczków, moim zdaniem to złośliwość rzeczy martwych ;)

   Usuń