czwartek, 3 października 2013

Czwartkowy samouczek 5

 
Wzór spiralny 1

Tym razem zajmiemy się kolejnym ciekawym wzorem. Ten wzór będzie wykorzystywał węzeł spiralny. Nazwiemy go po prostu wzorem spiralnym.

Aby wykonać wzór spiralny będzie nam potrzebna wiedza z samouczka pierwszego, mówiącego, jak rozpocząć formę makramową i samouczka drugiego, w którym opisuję, jak zrobić węzeł spiralny.


Zaczynamy!


Wzór spiralny 2
rys. 1

1. Rozpoczynamy od przytwierdzenia do bazy 6 kawałków sznurka. W ten sposób uzyskujemy 12 sznurków do pracy.
 

Wzór spiralny 3
rys. 2

2.  Grupujemy sznurki po 4. Mamy 3 grupki i z każdej tworzymy 3 podwójne spirale (6 połówek). Taka ilość węzełków w słupku sprawi, że nasz słupek skręci się o jeden pełny obrót.

W ten sposób utworzyliśmy 3 słupki stworzone z węzłów spiralnych. Pierwszy ze sznurków 1,2,3,4. Drugi ze sznurków 5,6,7,8. Trzeci ze sznurków 9,10,11,12

Sznurkami wiodącymi są tu 2,3,6,7, 10,11. pozostałe sznurki to sznurki robocze.
Wzór spiralny 4
rys. 3

 3. Następnie zaplatamy drugi rząd słupków z węzłów spiralnych. W tym rzędzie pomijamy 1 i 2 oraz 11 i 12 sznurek.
Ze sznurków 3,4,5,6 tworzymy jeden słupek, a ze sznurków 7,8,9,10 drugi.

Sznurkami wiodącymi są tu 4,5,8,9, zaś roboczymi 3,6,7,10. Mamy 4 sznurki, z którymi w tym kroku nic nie robimy. Są to 1,2,11,12.


Wzór spiralny 5
rys. 4

4. Dalej robótkę wykonujemy   powtarzając na zmianę krok 2 (na rys 4) i 3., aż do pożądanej długości.

Możemy zauważyć, że w kolejnych krokach sznurki wiodące stają się roboczymi, a robocze wiodącymi

Jeżeli robimy robotkę ze sznurków różnego koloru należny pamiętać by zawsze przed wykonaniem drugiego kroku zamienić ze sobą miejscami (skrzyżować) sznurki 1 z 2 i 11 z 12.

W związku z tym, że w kroku 3 nie są one wykorzystywane - nie zmieniają swojego miejsca jak pozostałe sznurki. Jeśli nie skrzyżowalibyśmy tych sznurków słupek prawy byłby wyłącznie niebieskiego koloru, a słupek lewy brązowego (słupek środkowy pozostał by dwukolorowy).


ZastosowanieWykorzystując wzór spiralny możemy stworzyć najróżniejsze przedmioty, zaczynając od biżuterii, przez większe formy, takie jak np. pasek, po formy całkiem duże, jak np. torebka.

Okazuje się, że mi nie zdarzyło się jeszcze użyć tego wzoru w moich pracach. Makrama w końcu daje tyle możliwości, że trudno ze wszystkich skorzystać:) 


Jeżeli Wam zdarzyło się lub zdarzy wykorzystać wzór spiralny, możecie się nim pochwalić przy pomocy żabki :)

Bardzo dziękuję za wszystkie komentarze! Sprawiają mi one dużo radości :)

4 komentarze: