czwartek, 9 stycznia 2014

Czwartkowy samouczek 16Po krótkiej przerwie świąteczno-noworocznej witam w kolejnym samouczku. Tym razem pokażę Wam jak zrobić słupek z węzłów łańcuszkowych. Wzór ten jest prosty w wykonaniu, a wygląda dość ciekawie :)


Zaczynamy!


Słupek z węzłów łańcuszkowych - 1
rys. 1

1. Do bazy przytwierdzamy sznurki. Ja przytwierdziłam dwa sznurki w różnych kolorach tak, aby tutorial był czytelniejszy.

Wy możecie przytwierdzić tylko jeden sznurek, bo wystarczą nam 2 końcówki.

Słupek z węzłów łańcuszkowych - 2
rys.2

2. W tym wzorze każdy ze sznurków na przemian jest wiodący i roboczy. Ważne jest, by sznurek wiodący był dobrze napięty, gdy wiążemy na nim węzełki sznurkiem roboczym.

Zaczynamy zaplatanie niebieskim sznurkiem (w tym wypadku roboczym).  Zaginamy go w lewo nad sznurkiem brązowym (wiodącym), następnie z powrotem wokół niego trafiając w oczko utworzone z obu sznurków. Ważne jest, by sznurek wiodący był tu napięty.
Słupek z węzłów łańcuszkowych - 3
rys.3


 3. Zaciskamy.


Słupek z węzłów łańcuszkowych - 4
rys.4

4. Teraz wykonujemy węzełek sznurkiem brązowym i to on jest roboczy. Sznurek niebieski jest sznurkiem wiodącym i musi pozostać napięty.

Brązowy sznurek zaginamy w prawo nad sznurkiem niebieskim (wiodącym), następnie z powrotem wokół niego trafiając w oczko utworzone z obu sznurków.


Słupek z węzłów łańcuszkowych - 5
rys. 5
5. Zaciskamy.Słupek z węzłów łańcuszkowych - 6
rys. 6

6. Dalej słupek robimy wykonując na przemian kroki 2 - 3 i 4 - 5.

W ten sposób uzyskujemy ciekawie wyglądający i dość sztywny łańcuszek. Wzór ten moim zdaniem wygląda dość atrakcyjnie i można go wykorzystać np. przy robieniu bransoletek, czy też łańcuszków do naszyjników :)


Jako, że powoli kończą nam się wszelkie proste wzory makramowe, które mogę Wam opisać, nieśpiesznie przygotowuję posta, który miałby pokazywać praktyczne wykorzystanie ostatnio opisywanych wzorów w bransoletkach. Nie wiem, czy zdążę opublikować go już za tydzień. W każdym razie trzymajcie kciuki, a może się uda :)
Bardzo dziękuję za wszystkie komentarze! Sprawiają mi one dużo radości :)

10 komentarzy:

 1. Pięknie sfotografowany i opisany kurs. Nie mogę się doczekać, kiedy będziemy robić bransoletki. Czy poza sznureczkami będzie coś jeszcze potrzebne??

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo się ciesze, że kurs się podoba:) Na pewno przydadzą się jeszcze różnego rodzaju koraliki. Ważne, aby miały spore dziurki tak, by sznurek się swobodnie mieścił.

   Usuń
 2. Bardzo ładny efekt, muszę spróbować :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Wspaniały tutorial! Bardzo podoba mi się pierwsze zdjęcie! Super wymyslone i dla nas bardzo przydatne. Pozdrawiam , Ania

  OdpowiedzUsuń
 4. Dziękuję za kurs i pozdrawiam słonecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proszę :) cieszę się, że się przyda.

   Usuń