środa, 11 lutego 2015

Sznurki do MakramyDziś zapraszam Was na wyjątkowo obszerny artykuł o sznurkach do makramy.


Artykuł napisałam dla Was we współpracy z Royal-Stone.


W artykule będzie mogły przeczytać naprawdę porządne podsumowanie moich dotychczasowych doświadczeń z przeróżnymi sznurkami i nićmi. Jeżeli pojawią się Wam jakieś pytania, albo uwagi zapraszam do komentowania :)

Jakie sznurki wybierać do biżuterii makramowej?Makrama - sznurkimakrama - podczas pracy
Makramę możemy wyplatać z bardzo różnych materiałów. Zaczynając od grubych sznurów w przypadku większych form, a kończąc na niciach w przypadku mniejszych projektów albo mikro makramy.

makrama - podczas pracyW artykule postaram się przybliżyć te sznurki i nici, które są przydatne w wyplataniu biżuterii makramowej. Zacznę od przedstawienia najpopularniejszych i powszechnie stosowanych materiałów, takich jak sznurek bawełniany woskowany, czy sznurek nylonowy i będę opisywać coraz to mniej konwencjonalne materiały, które również nadają się do wiązania supełków.

Pierwsze trzy materiały, które tu opiszę są moim zdaniem czymś, co każda supełkująca osoba powinna wypróbować. Te właśnie materiały polecam osobom początkującym i średniozaawansowanym. 1. Trzy najwygodniejsze materiały do wyplatania makramy


1.1 Sznurek bawełniany woskowanyZdjęcia z www.royal-stone.pl


Jeden z najpopularniejszych materiałów do wyplatania makramy. Większość z Was pewnie spotkała się z nim albo podczas zajęć z podstaw makramy, albo tworząc innego rodzaju sznurkowe bransoletki.

bransoletka ze sznurkiem woskowanym bawełnianymSznurek bawełniany woskowany polecam osobom początkującym ze względu na to, że praca z nim jest bardzo łatwa. Sznurek jest dość sztywny, a po zawiązaniu supełka trwale się odkształca, co sprawia, że supełek nie poluzowuje się i nie próbuje nam się z powrotem  rozwiązać. Ta właściwość daje nam też możliwość robienia różnych ciekawych wzorów, w których robótka nie jest ciasno wiązana, jak np. bransoletka na zdjęciu obok.

Ja najczęściej sznurka tego używam do małych i średnich projektów, gdzie sprawdza się bardzo dobrze. Nie używam go do dużych projektów, gdyż jego końcówki nie są topliwe, tj. nie mogę przygrzać ich zapalniczką tak, żeby je zabezpieczyć. Przy tym sznurku muszę używać kleju, co przy dużych projektach (a więc projektach z wieloma końcówkami sznurka sterczącymi z różnych miejsc robótki) jest kłopotliwe.

Najczęściej sznurek ten możemy spotkać w wersjach o grubości 1mm, 1,5mm i 2mm. Czasem zdarzało mi się trafić także na grubsze lub cieńsze egzemplarze, np. 2,5mm, 3mm, czy 0,8mm. Jeżeli zastanawiacie się, jaka grubość będzie najlepsza do prostej makramowej bransoletki, to na początek polecam zaopatrzyć się w sznurek o grubości 1mm.


Sznurek bawełniany woskowany możemy dostać w bardzo wielu kolorach. W wersjach matowych lub błyszczących


Inne prace z wykorzystaniem tego sznurka:


Bransoletka dwurzędowa.
Bransoletka makramowa - sznurek bawełniany

Naszyjnik.
naszyjnik makramowy - sznurek bawełniany

1.2. Sznurek nylonowy   

sznurek nylonowysznurek nylonowyTen rodzaj sznurka mogę również polecić jako dobrze sprawdzający się w wyplataniu makramy. Co prawda, dla osób początkujących może sprawiać nieco więcej problemów, niż sznurek bawełniany, gdyż jest śliski. W związku z tym, trzeba dbać o to, by każdy supełek był dobrze, ciasno zawiązany, gdyż sznurek luzuje się. Sznurek jest też raczej wiotki i dopiero zastosowanie ciasnych supełków usztywnia robótkę. Pomimo tych utrudnień lubię z niego korzystać i myślę, że kilka prób pozwala szybko przyzwyczaić się do jego właściwości.

Sznurek nylonowy wybierałam głównie dlatego, że pracę z niego wykonaną można łatwo zakończyć i zabezpieczyć zatapiając jego końcówki. Moim zdaniem wygląda to estetycznie i jest bardzo wygodne. Dodatkowo, sznurki nylonowe maja ładne, żywe kolory, ciekawą „splecioną” strukturę i delikatny połysk. Zaletą jest też to, że sznurek jest wystarczająco gruby, by rozpoznać, czy wykonujemy poprawnie supełki, co ułatwia pracę. 


Sznurek ten można kupić w różnych grubościach - od około 0,8 mm do 1,5 mm.


Poniżej bransoletka shamballa wykonana na sznurku grubości 1,4 mm.
Bransoletka shamballa - sznurek nylonowy

Wisior "Żółw" wykonany na sznurku o grubości 1 mm.
naszyjnik żółw - sznurek nylonowy

Bransoletka wykonana na sznurku o grubości 1 mm.
bransoletka makramowa - sznurek nylonowy
 


1.3. Nici nylonowe

nici nylonowe

Nici nylonowe to ostatnio mój ulubiony materiał. Przygodę z tym mareriałem rozpoczęłam od nici S-Lon bead cord 0,62 mm. Wypróbowałam je zupełnie przypadkiem, zauroczona obszerną kolorystyką, w jakiej są dostępne.
Praca z
nicią nylonową jest trudniejsza, niż z dowolnym rodzajem sznurka głównie dlatego, że nić jest znacznie drobniejsza. Potrzebna więc jest cierpliwość i dobra znajomość supełków, które wykonujemy. W nagrodę taką nicią będziemy mogły wykonać nawet wyjątkowo delikatny i rozbudowany projekt. Dodatkowo zakończenie i zabezpieczenie pracy jest bardzo komfortowe, gdyż końcówki nici możemy zatopić przypalając je zapalniczką, podobnie jak sznurek nylonowy.

Nicie nylonowe, z których korzystałam, różnią się nieco między sobą (o czym napiszę dalej). Ogólnie można powiedzieć, że nić nylonowa w dotyku jest gładka i dość sztywna, oraz sprężysta. Nie ma tendencji do tego, by jej końcówka rozdwajała się, co znacznie ułatwia nawlekanie koralików. Splot nici jest standardowy - skręcony. Nić ma delikatny, estetyczny połysk.

A teraz przejdę do opisana nici nylonowych Beadsmith S-lon.


1.3.1. Bead cord 0,62 mm

Zdjęcie z www.royal-stone.plZdjęcie z www.royal-stone.pl
Tego rodzaju nici używałam najwięcej. Jest znacznie bardziej miękka niż Heavy twist i Fine Tex, ale też i bardziej wiotka. Ma to zarówno plusy, jak i minusy. Z jednej strony pracuje się wkłądając mniej siły w zaciskanie supełków. Z drugiej strony koraliki nakłada się trudniej, niż przy Heavy twist, czy Fine Tex.
Poniżej kilka prac z wykorzystaniem nici bead cord 0,62 mm.

Kolczyki z kroplami cytrynu.
kolczyki makrama - nić nylonowa

Bransoletka siedmorzędowa z chryzoprazem.
bransoletka makrama - nić nylonowa

1.3.2. Heavy twist 0,62mmWyjątkowo sztywna nić. Potrafi usztywnić nam robótkę, a koraliki nakłada się na nią bardzo wygodnie. Niestety przy tak mocno skręconej nici trzeba mocno zaciskać supełki i wkłada się w to sporo pracy.

Poniżej wisior z wykorzystaniem tej nici oraz nici metalizowanej, o której piszę w dalszej części artykułu.
wisior makrama - nić nylonowa


1.3.3. Fine Tex 0,4mm


Zdjęcie z www.royal-stone.plZdjęcie z www.royal-stone.plCiekawa wersja S-lon, która jest drobniejsza niż Bead cord, ale i sztywniejsza od niej. Z drugiej strony nić jest znacznie delikatniejsza i wygodniejsza w pracy, niż Heavy twist, ale za to również drobniejsza. Bardzo fajnie sprawdza się do pracy z koralikami z małymi dziurkami, gdyż jest drobna, a jednocześnie sztywna.

Poniżej zdjęcia bransoletki, w której użyłam tej nici.
bransoletka makrama - nić nylonowa
bransoletka makrama - nić nylonowaPodsumowując nici nylonowe: każda z wyżej opisanych ma nieco inne właściwości. Moim zdaniem najlepiej jest przetestować je i wybrać taki rodzaj, który najlepiej odpowiada naszym potrzebom. Ja w zanadrzu zawsze mam kilka rodzajów na różne okazje :).


2. Inne ciekawe materiały, których możemy użyć do wyplatania makramy


2.1. Nici metalizowane

Zdjęcie z www.royal-stone.plZdjęcie z www.royal-stone.plBardzo ciekawym materiałem, który odkryłam podczas testowania materiałów na potrzeby tego artykułu są nici metalizowane.

Jedną z pierwszych rzeczy, na jaką zwracam uwagę przy testowaniu nowych materiałów jest to, czy materiał jest mocny i czy będzie się na nim wygodnie pracować. Te nici bardzo zaskoczyły mnie tym, że pomimo tego, że wyglądają na delikatne, są bardzo wytrzymałe.

Nici te niestety nie topią się. Końce robótki należy zabezpieczyć klejem. Są dość sztywne, dzięki czemu można z powodzeniem nakładać na nie nawet drobniutkie koraliki.

Z nićmi tego typu pracuje się trudno. Są śliskie i bardzo drobne. Nie widać zbyt dokładnie węzełków, które wykonaliśmy. Gdy przypadkiem coś pomylimy, rozwiązywanie niepotrzebnego supełka jest dość kłopotliwe. W zamian za te utrudnienia mamy jednak bardzo ciekawy i atrakcyjny efekt.

Poniżej zamieszczam kolczyki wykonane na czarnej metalizowanej nici. Wyżej w artykule możecie zobaczyć wisior z elementami wykonanej ze złotej metalizowanej nici. Jak dla mnie efekty, jakie możemy uzyskać, w pełni rekompensują trudności, z którymi będziemy się mierzyć.

Kolczyki z nicią metalizowaną - makrama


2.2. Bardzo drobne nici nylonowe (0,25mm)


 Zdjęcie z www.royal-stone.plZdjęcie z www.royal-stone.plZdjęcie z www.royal-stone.pl  

Tego materiału nie umieściłam wraz z resztą nici nylonowych, gdyż ich bardzo drobny rozmiar sprawia, że pracuje się z nimi zupełnie inaczej.

Tak jak w przypadku nici metalizowanych, w niciach tych zaskoczyła mnie ich niezwykła, jak na delikatny wygląd, wytrzymałość. Te drobniutkie nylonowe nici są dość sztywne, co ułatwia nawlekanie nawet bardzo drobnych koralików. Nić nylonowa ma jeszcze jedną zaletę - jest topliwa, co daje nam możliwość wygodnego i estetycznego zakończenia robótki.

Praca z tymi nićmi jest bardzo pracochłonna ze względu na ich rozmiar. Trzeba też być uważnym, gdyż trudno jest rozwiązywać omyłkowo zrobione supełki.
Poniżej zdjęcie wisiorka wykonanego z tych nici.
wisior makrama - nić nylonowa2.3. Sznurek lniany

len
sznurek lniany


Swoje pierwsze kroki w makramie stawiałam (zresztą zupełnie przypadkiem) korzystając ze sznurka lnianego. Nie uważam, by był to idealny materiał do robienia supełków, natomiast na pewno jest materiałem ciekawym, dającym naturalny i swojski wygląd naszym pracom.

Zaletami, które widzę w lnianym sznurku jest to, że jest łatwym materiałem. Sznurek ten raczej nie bywa nadmiernie wiotki (czasem trafimy nawet na dość sztywny). Po wykonaniu supełka odkształca się, dzięki czemu supełek nie próbuje nam się na powrót rozwiązać.

Spotkamy go w kilku kolorach, w wersji woskowanej albo nie. Te, na które natrafiłam, są grubości około 0,8 mm.


O ile wiązanie supełków na tym sznurku jest raczej łatwe, o tyle czasem pojawiają się na nim większe albo mniejsze zgrubienia i nierówności, które mogą nam utrudnić pracę.

Z tego powodu osobom początkującym polecam raczej zacząć od sznurka bawełnianego woskowanego, który moim zdaniem jest wygodniejszy.


Przykładowe prace wykonane ze sznurka lnianego:
bransoletki makrama - sznurek lniany


2.4. Sznurek konopny

Zdjęcie z www.royal-stone.pl
Zdjęcie z www.royal-stone.pl


Ciekawym materiałem jest sznurek konopny. Ja używałam sznurków marki Bead Smith. Sznurek ten podobnie jak len po zawiązaniu supełka trwale się odkształca, co ułatwia nam pracę. Jest dość sztywny i szorstki, także zawiązane supełki raczej pozostają na swoim miejscu, co daje nam możliwość wykonywania luźniejszych splotów i nadawania ciekawych kształtów robótce.
Na sznurku mogą pojawić się czasem zgrubienia, czy nierówności utrudniające pracę. Są jednak one znacznie bardziej delikatne, niż przy sznurku lnianym, którego używałam.
Sznurek występuje w kilku ciekawych kolorach i grubościach: od około 0,55 mm do 1,7 mm.
Przykładowe prace wykonane ze sznurka konopnego:
bransoletki makrama - sznurek konopny


2.5. Sznurek satynowyInnym sznurkiem, z którym warto mieć co najmniej makramową przygodę jest sznurek satynowy. Sznurek satynowy nie jest łatwym materiałem - jest dość wiotki i śliski, a niezabezpieczone supełki, które nim wykonamy, z dużym prawdopodobieństwem się rozplączą. Dlaczego więc polecam go wypróbować? Sznurek satynowy ma atrakcyjny połysk i występuje w ogromie ślicznych kolorów. Dodatkowo jest topliwy, co ułatwia nam zakończenie robótki. Jeśli więc mamy już jako taką wprawę w wiązaniu supełków, polecam skusić się na wykonanie choćby prostej bransoletki z tego sznurka. Na koniec dodam, że sznurek satynowy najczęściej występuje w wersji o grubości 2 mm, choć można spotkać też nieco cieńsze i grubsze wersje.

A tutaj bransoletki wykonane przy użyciu sznurka satynowego o grubości 2 mm.
bransoletki makrama - sznurek satynowy

2.6. Sznurek wiskozowy


Zdjęcie z www.royal-stone.plZdjęcie z www.royal-stone.plZdjęcie z www.royal-stone.pl


Można też zwrócić uwagę na sznurek wiskozowy. W wyglądzie jest on dość podobny do sznurka nylonowego. Ma nieco delikatniejszy poblask i inny, grubszy splot. Poza tym, tak jak sznurek nylonowy, jest dość wiotki i śliski, co utrudnia nam zarówno prace z nim jak i nawlekanie korali. Niestety sznurek wiskozowy nie topi się, jego końcówki należy zabezpieczać klejem.
Sznurek wiskozowy występuje w przeróżnych kolorach. Można też spotkać różne grubości sznurka, np. 1 mm, 1,4 mm.

Sznurek wiskozowy moim zdaniem jest ciekawym materiałem do wypróbowania. Nie jest on jednak najlepszym sznurkiem do zaczynania nauki makramy. Do tego celu znacznie lepszy będzie sznurek bawełniany woskowany.

Obok zdjęcie bransoletek shamballa wykonanych na sznurku wiskozowym o grubości 1 mm.
bransoletki makrama - sznurek swiskozowy


3. Materiały, z którymi zdarzyło mi się eksperymentować
3.1. Taśma siatkowa

Zdjęcie z www.royal-stone.pl
Zdjęcie z www.royal-stone.pl


To jeden z ciekawszych i bardziej niezwykłych materiałów, z którymi zdarzyło mi się eksperymentować. Taśma wykonana jest z drobnego drucika i ma strukturę siatki. Materiał można formować.
Praca z tym materiałem jest bardzo ciekawa, choć i niełatwa. Taśma jest śliska. 
Poniżej bransoletka shamballa, w której jako sznurek roboczy wykorzystałam taśmę siatkową. Sznurek wiodący i zapięcie bransoletki zrobiłam używając sznurka nylonowego.
bransoletka - makrama - taśma siateczkowabransoletka - makrama - taśma siateczkowa


3.2. Wstążka

Zdjęcie z www.royal-stone.pl
Zdjęcie z www.royal-stone.pl


Ciekawym materiałem, z którym eksperymentowałam, jest wstążka. Okazuje się, że nawet używając wstążki, możemy wykonywać makramę! Na co warto zwrócić uwagę pracując z nią? Przede wszystkim nie tylko musimy umieć wiązać supełki na śliskim materiale, ale także układać wstążkę podczas zaplatania. Pracy jest sporo i jest to dość skomplikowane, ale efekt, który możemy uzyskać, będzie ciekawy. 

Przykładową pracą ze wstążką może być bransoletka wykonana z węzłów płaskich:bransoletka - makrama - wstążka3.3. Sznurek skręcany


Zdjęcie z www.royal-stone.pl
Zdjęcie z www.royal-stone.pl


Innym materiałem do eksperymentowania jest sznurek skręcany. Jego główną zaletą jest piękny splot, który sprawia, że nawet najprostsze makramowe węzełki robią się znacznie ciekawsze. Wadą jest to, że praca z nim jest trudna. Sznurek jest śliski i dość delikatny, przez co dociskając supełki bez wyczucia możemy go zniszczyć. Mimo tego, że nie jest to łatwy materiał, na pewno warto przynajmniej spróbować. 
Przykładowe bransoletki z wykorzystaniem tego sznurka wyglądają tak:
bransoletki - makrama - sznurek skręcany


3.4. Sznurek do sutaszu

Zdjęcie z www.royal-stone.plZdjęcie z www.royal-stone.plZdjęcie z www.royal-stone.pl

To kolejny sznurek z kategorii eksperymentalnej. Sznurek, jak większość tych eksperymentalnych, jest trudnym materiałem, za to wszelkie niewygody pracy z nim wynagradzane nam są poprzez ciekawe efekty, które możemy uzyskać. To, co będzie stanowiło wyzwanie w pracy z tym sznurkiem, to jego delikatna struktura, wiotkość i śliskość. Będziemy musieli uważać, by podczas zaciskania sznurka nie zniszczyć go. W nagrodę za cierpliwość otrzymamy bardzo ciekawy charakter zaplatanych supełków

Bransoletka wykonana ze sznurka do sutaszu:
bransoletka - makrama - sznurek do sutaszu3.5. Nić poliestrowa


nić poliertrowa
nić poliertrowa


Nić tę odkryłam, zanim jeszcze poznałam nici nylonowe. Zdarzyło mi się zrobić nią naprawdę ogromny projekt. Teraz, ze względu na jej delikatność i wiotkość, wolę jednak używać nici nylonowych, które są znacznie wygodniejsze w pracy. Jeżeli jednak macie pod ręką właśnie taką nić, wiedzcie, że z powodzeniem nadaje się do makramy. Posiada też dużą zaletę w postaci tego, że jej końcówki możemy zatopić i dzięki temu estetycznie zakończyć naszą robótkę.
A tutaj zdjęcia projektu, który wykonałam korzystając z tej nici:
naszyjnik - makrama - nić poliertrowa

naszyjnik - makrama - nić poliertrowa4. Porada na koniec :)

Makrama jest techniką pozwalającą użyć niemal każdego materiału, na którym jesteśmy w stanie zawiązać węzeł. Daje nam to duży wybór i możliwość dobrania materiału, który będzie odpowiadał naszym preferencjom. Zachęcam więc na początku do nauki na prostych sznurkach (o których piszę na początku artykułu), na których wygodnie nam się pracuje, a następnie do eksperymentowania z coraz to nowymi materiałami.


Autor (czyli ja :)):

Tworzenie biżuterii artystycznej jest dla mnie wyjątkowo przyjemnym sposobem spędzania czasu. Głównie posługuję się techniką makramy, choć ostatnio zaczynam też rozwijać się w sztuce złotniczej.

Poza projektowaniem i wykonywaniem biżuterii zajmuję się również przekazywaniem wiedzy z tej dziedziny. Tworzę tutoriale, piszę teksty oraz prowadzę zajęcia grupowe i indywidualne. Jest to pewnego rodzaju wykorzystanie umiejętności, które zdobyłam kształcąc się na psychologa/trenera.Współpraca:

logo.jpg
Firma Royal-Stone działa na rynku od 2008 roku. Zajmujemy się spełnianiem marzeń w zakresie biżuterii!

Biżuteria to nasza pasja. U nas znajdziesz wszystko to, czego potrzeba do stworzenia idealnej bransoletki, kolczyków czy naszyjnika! Nasza oferta zawiera wszelkie niezbędne materiały i półfabrykaty potrzebne do wykonania unikatowej biżuterii.

www.facebook.com/fanpageroyalstone

Bardzo dziękuję za wszystkie komentarze! Sprawiają mi one dużo radości :)

14 komentarzy:

 1. Bardzo pomocny artykuł, nawet nie wiedziałam, że istnieje aż tyle nici i sznurków, które można wykorzystać do makramy. Fajnie, że wszystko wzbogaciłaś zdjęciami swojej biżuterii:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Wspaniałe kompendium wiedzy! Prawdę mówiąc o wielu produktach nie słyszałam. A do makramy bardzo lubię tzw sznurek lakierowany aka indyjski, jest topliwy i w kilku grubościach, no i ładnie wygląda.

  OdpowiedzUsuń
 3. Rewelacyjna robota! Wszystko świetnie opisane i wytłumaczone. Świat sznurków jest mi coraz bliższy :D Dziękuję :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Naprawdę przydatny post :) Bardzo dokładnie opisane rodzaje sznurków. Jestem na etapie sznurków nylonowych, ale po przeczytaniu Twojego posta mam zamiar poeksperymentować :) Dzięki bardzo

  Zapraszam do mnie-KLIK-

  OdpowiedzUsuń
 5. Nawet nie spodziewałam się, że można korzystać z takich materiałów, podziwiam za prace na niciach

  OdpowiedzUsuń
 6. Robisz cudeńka. Mnie interesuję stelaż do robienia. Gdzie można kupić i ile kosztuje. Se
  rdecznie pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Deseczkę można kupić bezpośrednio ode mnie w cenie 25 zł.

   Można też ją dostać w zaprzyjaźnionych sklepach, tj.:
   (Kolejność alfabetyczna ;) )
   - Onyks http://onyks.eu/product-pol-40840-Deseczka-do-makramy-1szt.html
   - Royal-Stone http://royal-stone.pl/narzedzia/inne_narzedzia/deseczka_do_makramy_ania_rudzka.html "

   A tutaj jeszcze film o deseczce:
   https://www.youtube.com/watch?v=DbFcYMEXNBA

   Pozdrawiam :)

   Usuń
 7. Dziękuję za super post. Właśnie tego szukałam. Dopiero zaczynam przygodę z makramą. Mam na swoim koncie już pierwsze bransoletki ze sznura woskowanego, ale chciałam się pobawić innymi splotami z nieco cieńszego sznurka/nici, a że tego na rynku od groma i ciut ciut nie wiedziałam, które są najlepsze do tego typu robóek. Jeszcze raz dziękuję, kochana kobieto :-)

  OdpowiedzUsuń
 8. Niesamowita dawka wiedzy. Wspaniały post, wspaniały blog.

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja też zaczęłam przygodę z macrama ale bardziej w kwietniki wiszące ��

  OdpowiedzUsuń
 10. Projekt, który zrobiłaś z nici poliestrowej jest nieziemski! Małe dzieło sztuki. Ja natknęłam się na makramę na Instagramie i nie w formie biżuterii, ale makatek na ścianę: http://umamusimuminka.pl/2016/09/13/makatki-z-makramy/

  OdpowiedzUsuń
 11. Jesteś cudowna! wielkie dzięki za podzielenie się wiedzą. Zwróci Ci się w nieskończonych pokładach kreatywności :))) Wszystkiego dobrego!

  OdpowiedzUsuń
 12. Witaj, a powiesz mi który więc sznurek nie niszczy się szybko pod wpływem lat? ciekawią mnie sznurki z konopii (hemp cords), ale nie wiem czy nie wyblakną albo nie zniszczą się jak np. mulina.
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 13. Moje najwyzsze gratulacje za przepieknie wykonane dziela. Piekne i nietuzinkowe egzemplarze, bardzo profesjonalnie i przystepnie napisane rady i wytlumaczenia. Z calego serca zycze dalszego powodzenia w tak niezwykle udanej pracy i jej slicznych rezultatach. Marzena Anna

  OdpowiedzUsuń